Diğer

Yeni Hukukçulara Tavsiyeler

Hukuk fakültesine yeni başlayan müstakbel meslektaşlara naçizane tavsiyeler

İnsan edindiği deneyimler doğrultusunda, geçmişinde yaptığı hataları daha rahat farkedebilmektedir. Ancak mühim olan, hatanın yapılmadan önce farkedilerek engellenmesidir. Bu kapsamda bu yazımda hukuk fakültesinde geçirdiğim eğitim süresince edindiğim deneyimlerim doğrultusunda naçizane tavsiyelerimi kaleme alacağım.

Uzunca süren lise hayatı sonunda uğraş ve çabalarınız ile yahut hasbelkader hukuk fakültesine kayıt yaptırdınız ve lisenizde ki sınıf ortamından ayrılarak amfinin yüksek tavanlı, soğuk havasıyla tanıştınız. Öncelikle, alacağınız eğitimin lise eğitiminden tamamen farklı olacağını bilmenizi isterim. Bu kapsamda kendinizi psikolojik olarak bu duruma erkenden alıştırmanız yararınıza olacaktır.

  • Sosyal Olun

Üniversite hayatının ardından ”keşke” ile geçmişe bakmamak adına, öncelikle fakültede geçireceğiniz süreci dolu dolu geçirmenizi tavsiye ederim.

  • İnsanlarla Tanışın

Ne kadar çok insan tanır, sohbet ederseniz sizin için o kadar iyi olacağı kanaatindeyim. Özellikle yüksek öğrenci sayısına sahip üniversiteler, Türkiye’nin küçük birer prototipidir. Her türden, her yöreden, her fikirden insan… Farklı kişilerle ettiğiniz sohbetler, sizlere farklı bakış açıları kazandıracaktır.

  • Okuyun

Hukukçu olmanın zorunlu bir unsuru olarak, iyi bir okuyucu olmalısınız. Farklı yazarlardan, farklı kitaplar okumak ufkunuzu açarak önünüzü görmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte geniş kaynak yelpazesi olan hukuk fakültesinde, sınav dönemlerinde kaynaklar arasında tercih yapmak zorunda kalmamak için hızlı ve etkili okuma hususunda eğitim almanız da yararınıza olacaktır.

Kitap tavsiyeleri için, “Hukukçular İçin Okuma Listesi” başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

  • Devamsızlık Yapmayın

Ülkemiz üniversitelerinde uygulamada; yüksek öğrenci sayısı, hocaların talep etmemesi yahut diğer sebeplerden, genellikle hukuk fakültelerinde yoklama alınmamakta, derslerde devam zorunluluğu şartı bulunmamaktadır. Buna karşın, mevcut durum sizi aldatmamalı, derslere katılımı mümkün olduğunca sağlamalısınız. Bunun sebebi, dinlemenin öğrenmede tartışılmaz bir rolü olmasıdır. Verimli dinleme başarıya giden yolda atacağınız adımlardan biridir. Bununla birlikte, hukuki yorumlamayı hocalarınızdan öğrenmeniz, hata yapma şansınızı bir hayli düşürecektir. Ek olarak hocalar ve uzmanlar ile ders aracılığıyla kurduğunuz iyi ilişkiler, meslek hayatınızda da işinize yarayacaktır.

Müsaade eden hocaların derslerinde kesinlikle ses kaydı yaparak dersleri dinleyin ki akabinde istediğiniz zaman ilgili konuyu dinleyebilme fırsatı edinin.

  • Dersleri Kanundan Takip Edin

Unutmamalısınız ki, aldığınız derste kullandığınız kaynak kitaplar, mevcut kanun hükümlerini açıklamakta ve yorumlamakta size yardımcı olmaktadır. Nitekim fakültede aldığınız eğitim de, söz konusu hükümleri somut olaylara uygulayarak; analitik düşünme, yorumlama ve çözüm bulma yeteneklerinizin gelişmesi doğrultusundadır. Bu kapsamda, dersleri kanundan takip etmeniz, hem kanun kullanmayı öğrenmenize hem de kanunu öğrenerek çözümlerde pratikleşmenize yardımcı olacaktır.

  • Yabancı Dil Öğrenin

Her alanda olduğu gibi hukuk alanında da yabancı dil büyük bir öneme sahip. Hedefiniz gerek avukatlık olsun, gerek hakim-savcılık, gerekse diğer alanlar yabancı dili ihmal etmeyin. Günümüzde hukukçular arasında birden fazla yabancı dil bilme oranı bir hayli düşüktür. Öğrendiğiniz yabancı dil (ler), ileride meslektaşlarınız ile aranızda fark yaratacaktır.

  • Staj Yapın

Belki ilk iki senenizde değil ama teorik derslerden pratiğe geçiş dönemi olan 3. sınıfı takiben boş vakitlerinizde staj yapmanız, sizi mesleğe alıştıracak, derslerinize yardımcı olacak ve uygulamayı kavramanızı sağlayacaktır. Nitekim öğrenciyken de ”Teori ile pratik çok farklı.” benzeri cümleler sıkça kulağınıza gelecek ve staj ihtiyacınızı kendiniz de hissedeceksiniz.

Bunlar dışında politikayla az da olsa ilgilenin, seminer, panel ve sertifika programlarına katılın, içtihatları takip edin, resmi gazeteyi takip edin, akademik olmasa dahi araştırma yaparak yazı yazın, imajınıza dikkat edin, bilgisayar ve teknolojiyi takip edin.

Başladığınız bu kutsal yolda, başarılarla dolu kariyerinizin olması dileğiyle, hukukla kalın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makeleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı