Diğer

Korona Yükselişe Geçti Vatandaş İcralık Oldu

Bu içerik "tanıtım" amaçlı hazırlanmıştır!

Türkiye’de her geçen gün korona vaka sayıları yükselmeye devam ediyor. Hal böyle olunca corona sonrası ticaretimiz etkilenmeye ve bu etki de vatandaşa yansımaya başladı. Her ne kadar 17 Kasım tarihine kadar işten çıkarmalar yasaklansa da ticaret hayatı olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Türkiye’de işsiz kalma korkusu ise %64 seviyelerine dayandı.

İşveren Kısa Çalışma Ödeneğini Sevdi

İş verenler ticaretteki sıkıntı sonrası çalışma şartlarını yeniden düzenlerken bir çok iş yeri kısa çalışma ödeneği ile ticaretini sürdürmeye devam ediyor. Kısa çalışma ödeneği sonrası işçilerin gelirleri azalırken mevcut durumda geliri düşen kişiler borçlarını ödeyemeyince icra takibi ile karşı karşıya kalıyorlar.

İcra Takiplerinde Ev, Araba ve Eşya Alımları İlk Sırada

İcra takiplerinde insanların en fazla sıkıntıya düştükleri konu araba kredileri ile ev kredileri olarak dikkat çekiyor. Geçmişte iş durumlarına göre yatırım yapan vatandaşların bir çoğu borçları döndürmekte zorlanınca icra ile karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar. Bunların yanında ev eşyaları satan firmalardan yapılan alış verişler 3 sırada yer alıyor. Vatandaşlar küçük veya büyük meblağı olan borçları süresinde ödeyemeyince hemen icra takibi ile karşı karşıya kalıyorlar.

Borcu Borçla Kapama Dönemi

Vatandaş mevcut borçları ile uğraşırken birde icra takibi ortaya çıkınca borç alarak mevcut borçlarını kapatma yoluna gidiyor. Zira ekonomik olarak sorun yaşayan vatandaş hem maaş alırken zorlanmakta hem de gerek kısa çalışma ödeneği gerekse de bazı iş verenlerin ücretsiz izine çıkarması sonrası ana gelirlerinden de mahrum kalmaya devam ediyorlar. Bu kez de vatandaş borç alarak kapıya dayanan yeni borcu ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Vatandaş İcralara Durdurma Bekliyor

Dünyayı saran virüs istesek de istemesek de ekonomiyi olumsuz etkilemekte ve bu durumda vatandaşa yansımakta. Bundan ötürü vatandaşın beklentisi borç ödemekte zorlandıkları için yeni icra takibi açılışlarının geçmişte olduğu gibi yeniden ötelenmesi. Zira mağdur olan vatandaş birde icra takibi ile artan borçla nasıl uğraşacağını bilemez duruma geldi. Kısa çalışma ödeneği ile biraz rahatlayan vatandaş icra konusunda da destek bekliyor.

İcra Takibi İle Alacaklı Parasına Kavuşuyor

Son dönemde çok konuşulan icra takiplerini icra avukatı üzerine hizmet veren Arıkan Hukuk Bürosu kurucu avukatlarından Erkan Behçet Arıkan’a sorduk. Arıkan, icra alacak borç ilişkisinde borcunu ödemeyen tarafa açılan bildirim olarak düşünebiliriz. Borçlu borcundan kaçındığı durumlarda alacaklı kişi icra avukatı vasıtası ile alacağını tahsile koyarak borçludan parasını alabilmektedir. Tabi ki burada bir hukuki işlem olduğundan ana borcun üzerine hukuki ek masraflar eklenmesi sonrası hem borcun bedeli yükseliyor hem de bağlayıcı hukuk kararı ile bu borcu bir şekilde ödemek durumunda kalıyor.

Virüs İcra Takiplerine Talebi Artırdı

İcra direkt ekonomi ile alakalı olunca mevcut borcunu ödeyemeyenler icralık olmaya başladı. Tabi ki ekonomik sıkıntılar da bu oranı bir hayli artırdı. Alacaklı parasının peşine düşerken borçlu da ödemenin çarelerini arıyor hal böyle olunca ödeyemeyenler icra takibi ile karşı karşıya geliyor. İcra avukatı üzerine açılan icralar veya normal şahıs olarak takip edilen evraklara ek masraflarda binince borçlar katlanıyor.

Tek Çıkış Hayatın Normale Dönmesi

Ticaret hayatında işçi işveren şirket sahibi işletmecinin tek dileği hayatın yeniden normale dönmesi. Zira bu şekilde ister istemez ekonomi etkilenmeye devam ediyor. İş veren veya işletmeci dükkanını açıp boş kapamaktan şikayet ederken alıcı yani vatandaşta coronadan ötürü toplumdan uzak durmaya çalışıyor. Durum böyle olunca vatandaşlara da her şeyin yeniden eskisi gibi olmasını beklemekten başka çare kalmıyor. İcra avukatları ile sık sık karşı karşıya kalan vatandaşta virüssüz bir dünya dileyerek yeniden işlerin açılması sağlıklı bir hayat sürmenin hayalini kuruyor.

İşsiz Kalma Korkusu Vatandaşı Sardı

Korona tüm hızı ile yayılırken Dünya Ekonomik Forumu bir araştırma yaptırdı. 27 ülke üzerinde yapılan çalışmada 12 bin kişiye işsiz kalma korkusu yaşayıp yaşamadıkları sorusu soruldu. Bu soruya cevap veren Türklerdeki oran bir hayli yüksek çıktı. Türkiye’de araştırmaya katılan 3 çalışandan 2 si işsiz kalabilirim endişesi duyduğunu açıkça dile getirdi. Araştırmaya göre Türkiye’de çalışanların %64 ü bu endişeyi taşıdığı ortaya çıktı. 27 ülke arasında en fazla işsizlik korkusu yaşayan 8’inci olarak da ön plana çıkmış olduk.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makeleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Kapalı