Diğer

Hukuk Temalı Diziler

Hukukçular için hukuku konu alan diziler

Hukuk kavramı film sektöründe olduğu gibi dizi sektöründe de ilgi çekici olmuştur. Sıklıkla adalet kavramının irdelenmesi ve kişinin kendi içerisinde yargılama yapmasını sağlaması yönüyle geçmişte ve günümüzde “hukuk” kavramı ile ilişkilendirilebilen diziler izleyici tarafından beğenilmiştir. Daha önce hukuk kavramının işlendiği filmleri “Hukuku Konu Alan Filmler” başlığı altında listelemiştik, aynı şekilde hukukçular için kitap listesi niteliğinde olan “Hukukçular İçin Okuma Listesi” başlıklı içerikte yayınlanmıştı. Şimdi ise film ve kitap listesinin akabinde hukukçular için ilgi çekici olabilecek dizileri listeleyeceğiz.

Suits

suits dizisi

  Yapım Süreci: 2011

  Konusu: Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir hafızaya sahip Mike ROSS bir gün Harvey SPECTER ile karşılaşır. Harvey, New York’un en iyi avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Karşılaşmaları ardından ikili, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek hukuk serüvenine başlamıştır.

Better Call Saul

better call saul dizisi

  Yapım Süreci: 2015

  Konusu: Breaking Bad’in zamanının öncesine yolculuk yapılan “Better Call Saul” dizisinde, Saul Goodman henüz Walter ve Jesse ile tanışmamıştır.

How To Get Away From Murder

how to get away with murder

  Yapım Süreci: 2014

  Konusu: Bir grup hırslı hukuk öğrencisi ile onların kriminal savunma derslerine giren gizemli profesörleri; hem kendi hayatlarını değiştirecek, hem de tüm üniversiteyi çalkalayacak bir cinayet davasına karışırlar.

Damages

Damages

  Yapım Süreci: 2007

  Konusu: Hukuk gerilimi niteliğinde olan dizi, bir cinayet davasını konu almaktadır. Kazanmak için her yolun denendiği bir dava…

The Closer

the closer dizisi

  Yapım Süreci: 2005

  Konusu: Suçlulardan itiraf almayı kendisine görev edinen Dedektif Brenda Leigh Johnson, etkileyici yöntemleri ve parlak zekası ile izleyicinin merak ve ilgisini üzerine çekiyor.

Betrayal

betrayal

  Yapım Süreci: 2013

  Konusu: Savcının eşi fotoğrafçı Sara ile patronunun kızı ile evli olan avukat Jack büyük bir aşka sürüklenir. Jack’in patronunun kayınbiraderi bir cinayet vakıasına karışınca, Jack ile Sara’nın savcı olan eşi karşı karşıya gelecektir.

American Crime Story

acs

  Yapım Süreci: 2016

  Konusu: Amerikan tarihinde yer alan en ünlü suçluları ekrana getiren American Crime Story, her sezon farklı konu ve karakterleri konu almaktadır.

Fairly Legal

Fairly Legal

  Yapım Süreci: 2011

  Konusu: Kanunların adaletin tesisi noktasında yetersiz kaldığını düşünen avukat Kate, arabuluculuk mesleği ile hayatına devam etmektedir. Kate’in üstün ikna kabiliyeti dizinin konusunu oluşturmaktadır.

Making a Murderer

Making a Murderer

  Yapım Süreci: 2015

  Konusu: İki adamın, işlememiş olmaları kuvvetle muhtemel olan korkunç bir suçtan hüküm giymelerini konu almaktadır.

Harry’s Law

Harry's Law

  Yapım Süreci: 2011

  Konusu: Dizi huysuz bir patent avukatının, ortakları ile birlikte hukuk kurallarıyla oynamasını konu almaktadır.

For The People

For The People

  Yapım Süreci: 2018

  Konusu: Hukuk fakültesinden yeni mezun bir grup avukatın, hem iş hem özel hayatını konu almaktadır.

Perception

perception

  Yapım Süreci: 2012

  Konusu: Zeki fakat dengesiz bir nöropsikiyatri profesörünün FBI dosyalarının çözümlenmesindeki aktif rolünü konu almaktadır.

Goliath

Goliath

  Yapım Süreci: 2016

  Konusu: Bir avukat, kendisini görevinden uzaklaştıran firmadan intikam alabileceği bir dava ile karşılaşır.

Chicago Justice

Chicago Justice

  Yapım Süreci: 2017

  Konusu: Dizi, Chicago’da yaşanan suçları ve hukuksuzluğu savcılığın araştırmasını konu almaktadır.

Rex İs Not Your Lawyer

rex is not your lawyer

  Yapım Süreci: 2010

  Konusu: Rex Alexander, müvekkillerinin kendilerini temsil etmeleri için koçluk yapmaktan endişe duyan bir Chicago avukatıdır.

The Advocates

The Advocates

  Yapım Süreci: 2018

  Konusu: Kadın bir avukat ile eski bir erkek suçlu, haksızlığa uğramış kimseleri savunmak için bir araya gelmektedir.

The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

  Yapım Süreci: 2011

  Konusu: Zamanının çoğunu ofisi olarak kullandığı Lincoln marka arabasında geçiren avukat Mick Haller, bir gün büyük bir dava dosyası alır. Ancak bu dosyada kendisinin tercih edilmesi, bir komplonun parçasıdır.

Ally Mcbeal

Ally Mcbeal

  Yapım Süreci: 1997

  Konusu: Bir grup iyi arkadaş avukatın öykülerini konu almaktadır.

Billions

billions

  Yapım Süreci: 2016

  Konusu: Amerika’nın en başarılı avukatlarından birisi olarak hayatını sürdüren Chuck Rhoades, kariyerinin en parlak dönemini geçirmekte ve zirvedeki yaşamının keyfini sürmektedir. Dünyaca ünlü milyarderlerden birisi olan Bobby Axelrod’un avukatlığını yapmaya başlaması ile hayatı tamamen değişecektir

The Defenders

The Defenders

  Yapım Süreci: 2010

  Konusu: Las Vegas’ta savunma avukatlığı yapan iki avukatın maceralarını konu almaktadır.

Boston Legal

Boston Legal

  Yapım Süreci: 2004

  Konusu: Her daim olayların diğer yüzünün de olduğunu gözler önüne seren dizide, bir grup yetenekli avukatın hikayeleri anlatılmaktadır.

The Good Fight

The Good Fight

  Yapım Süreci: 2017

  Konusu: Diane Lockhart’ın ortağı olduğu hukuk firması Stern’deki, Lockhart ve Gardner davalarını ve karşılaşılan sorunları ele almaktadır.

The Good Wife

The Good Wife

  Yapım Süreci: 2009

  Konusu: Eyalet savcısının eşiyseniz ve avukatsanız, bir de üstüne aldatılmışsanız; bütün gözler size çevrilir. İki çocuğunuzu bütün bu skandalın dışında tutmak isterken, evinizi de ayakta tutmaya çabalamanız takdire şayanken, bunu başarmak için ne kadar zorlandığınızı bir siz bilirsiniz. Dizi, Allicia’nın hikayesini konu alıyor.

The Escape Artist

the escape artist

  Yapım Süreci: 2013

  Konusu: Başarılı avukat Will Burton, aldığı hiçbir davayı kaybetmemesi ve suçluları zor durumlardan kurtarması ile ünlü. Ancak gün geliyor ve Burton meşhur bir cinayet zanlısını savunmaya girişince bu davayı alma kararının doğruluğundan şüphe etmeye başlıyor.

Law & Order

law order

  Yapım Süreci: 1990

  Konusu: NewYork’taki bir grup savcı ve polisin meslek yaşamını konu alan dizinin başarısının ardından Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: Criminal Intent, Crime & Punishment, Law & Order: Trial by Jury gibi yan diziler yaratılmıştır.

Fearless

fearless

  Yapım Süreci: 2017

  Konusu: Helen McCrory’nin başrolünde yer aldığı Fearless; oyuncunun hayat verdiği Emma Banville karakteri üzerine odaklanan bir hikayeye sahip.

Conviction

conviction

  Yapım Süreci: 2016

  Konusu: Bekar bir anne olan Waters, suçsuz yere hüküm giymiş olan erkek kardeşinin serbest kalması için büyük mücadeleler vermektedir.

Bull

bull

  Yapım Süreci: 2016

  Konusu: Amerikan televizyonlarının ünlü isimlerinden Phil McGraw’ın kariyerinde başında yaşadıklarını konu alacak. Dr. Phil isimli programıyla bir fenomen haline gelen McGraw, oldukça başarılı bir psikolog iken Oprah Winfrey tarafından keşfedilmiş ve kendi şovunu hazırlamaya başlamıştı.

Doubt

doubt

  Yapım Süreci: 2017

  Konusu: Sadie Ellis isimli savunma avukatının şiddet suçundan yargılanıp yargılanmayacağı belli olmayan müvekkiliyle ilişkisini konu alacak.

Listede yer almayan dizi önerilerinde bulunmak için yorum alanını kullanınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makeleler

2 Yorum

  1. Türk dizilerinden ise soruşturma örneklendirmelerine dayanarak “Kanıt” dizisi eklenebilir. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı