DiğerKarma HukukÖzel Hukuk

Dava Nasıl Açılır

Hukuk Davası Açma Süreci

Hukuk davası açmak kavramı; hukuki bir sonuca ulaşmak, hüküm elde etmek amacıyla yargı organına başvurma sonucunda, sıklıkla bir kişi veya kurum aleyhinde mahkeme önünde hak talep etmeyi ifade etmektedir. Ceza davalarının aksine hukuk davaları, başvuru neticesinde açılmaktadır.
Davanın açılması, birkaç aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamaları, davanızı bir avukata vekalet vermek suretiyle takip edecekseniz, alacağınız profesyonel hukuki yardım sayesinde rahatlıkla atlatabilirsiniz. Bu makalenin amacı, açacağı hukuk davasını herhangi bir avukata vekalet vermeksizin sürdürecek bireylere rehberlik etmektir.

1 Görevli ve Yetkili Mahkeme Tespit Edilir

Görevli mahkemenin tespiti, davanın hangi mahkemede görüleceğinin tespitinin “görev” kurallarına göre belirlenmesini ifade etmektedir. Davayı görevli olmayan mahkemede açtığınız takdirde dava dilekçeniz reddolunacaktır.

 • Mahkemeler arasında görev ayrımını örneklendirmek gerekirse; Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi, İş Mahkemesi….

Yetkili mahkemenin tespiti ise, davanın hangi yer mahkemesinde görüleceğinin tespitnin, yetki kurallarına göre belirlenmesini ifade etmektedir. Davanın yetkili olmayan mahkemede açılması halinde, söz konusu dava türünde yetki kamu düzeninden kaynaklanıyorsa (kesin yetki kuralının mevcudiyeti hali), taraflar mahkemenin yetkili olduğuna dair anlaşsalar dahi, mahkeme re’sen yetkisizlik kararı verecek ve dava dilekçesinin reddine hükmedecektir. Yetkinin kamu düzeninden kaynaklanmadığı hallerde ise (kesin yetki kuralının mevcut olmaması hali), karşı tarafın verilen süre içerisinde yetki hususunda itirazı neticesinde, mahkeme yetkisizlik kararı verecek ve dava dilekçesinin reddine hükmedecektir.

 • Mahkemeler arasında yetki ayrımını örneklendirmek gerekirse; İstanbul Mahkemeleri, Ankara Mahkemeleri, İzmir Mahkemeleri…

2 Dava Dilekçesi Hazırlanır

Dava için hazırlanacak dilekçeler, kural olarak belli bir düzen içerisinde olmalıdır. Dilekçe; düz, çizgisiz, beyaz bir kağıt üzerine; bilgisayar aracılığıyla yahut mürekkepli kalem ile yazılmalıdır.
Dilekçenizde davayı açma sebebinizi özlü bir biçimde anlatmalısınız.

Örnek Dava Dilekçesi

Hukuk Davası Dilekçe Örneği

[1] Yetkili Mahkeme (İstanbul, İzmir…)
[2] Görevli Mahkeme (Asliye Hukuk, İş, Sulh Hukuk…)
[3] Davacı İsim ve Soyadı
[4] Davacı Adresi
[5] Davalı İsim ve Soyadı
[6] Davalı Adresi
[7] Açılacak Davanın Konusu (Hizmet Süresinin Tespiti, Yaş tashihi, Alacağın Tespiti…)
[8] Açılan davaya ilişkin sıralandırılmış şekilde açıklamalar
[9] Mevcut ise deliller (Delil niteliğinde belge, tanık…)
[10] Hukuki Dayanaklar (İlgili mevzuat…)
[11] Dava Sonucunda Beklenen Hüküm, Talep
[12] = [3] Davacı İsim ve Soyadı
[13] Davacı İmzası

Hazırlanan dilekçe temin edilecek dava dosyasına yerleştirilir.

3 Adliyede Yapılacak İşlemler

Adliyeye giderek tevzi bürosundan sıra almalısınız. Sıranın gelmesini  takiben, ilgili dosya memura teslim edilir ve memur tarafından dosyada yer alan bilgilere göre gider avansı ve harçları kapsayan ücret taahhuk edilir. Taahhuk edilen bu ücret, vezneye gidilerek ödenir ve dava dosyası memura teslim edilir.

Gerçekleştirdiğiniz bu işlemler neticesinde, memur söz konusu dosyayı sisteme işleyecek, işlenen dosyaya hakim şerhini yazıp tarih koyarak imzalayacaktır. Ardından dosya, mahkeme kalemine veya yazı işlerine havale edilecek ve dava esas defterine kaydolunacaktır. Davanın esas defterine kayıt edildiği an dava resmen açılmış olacaktır. Davanın açılması ile dava konusu ilgililere çağrı kağıdı gönderilir.

Belirtmem gerekir ki, dava açmak için bir avukattan hukuki yardım almak en doğrusudur. Hukuk ve usul hususlarında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünmüyorsanız, alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınız. Mali durumunuz avukattan hukuki yardım almaya müsait değil ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak, Adli Yardım kapsamında tarafınıza avukat atanmasını talep etme hakkınız olduğunu unutmayınız.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makeleler

3 Yorum

 1. Merhabalar Avukat Bey. Kamuda kolluk kuvvetiyim. Görev yapmış olduğum esnada suç üstü yakalamış olduğumuz şahıs bana işlem yaptıgım sırada yumruk attı. Savcılığa haber verdik Jandarma’da ifadelerimiz alındı. Şahıs bir gece nezarette yattı daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haftanın belirli günlerinde karakola gelip imza atıyor. Bana dava açmama gerek olmadığı zaten şahısla ilgili mevcut davada bu fiilinin değerlendirileceği söylendi. Yine mahkeme bittikten sonra şahıs hakkında dava acmamin daha uygun olacağı belirtildi. Ancak aradan yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen ifadeye çağrılmadım. Herhangi bir mahkeme kağıdı da yok bununla ilgili. Sordurdum olay hâlâ savcılıkta. Ne yapmam gerekiyor şahsın yaptığını yanına bırakmak istemiyorum. Belimde silah varken adamdan yumruk yedim. O adamı orada vurabilirdim. Çoluğum çocuğum için adalete bıraktım. Ama geç gelen adalet adalet değildir malumunuz. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sn. Mustafa Bey,
   Meydana gelen eylem neticesinde, şahıs aleyhine şikayette bulunmuşsunuz, bu doğrultuda savcılık makamınca soruşturma işlemleri başlatılmıştır. Yaptığınız şikayet neticesinde cezai takibat sürecine girilmiş olup, bu süreç fail olduğu iddia edilen kimsenin kamu adına cezalandırılma talebine yöneliktir. Başlatılan bu kamu yargılamasına yönelik soruşturmanın yanında, maddi ve manevi zararlarınızı hukuk davası açmak suretiyle talep edebilirsiniz.
   Kamu yargılaması ve hukuk yargılaması gerek süreç gerek tabi olduğu ilke ve hukuk kuralları kapsamında bağlantısızdır. Bir diğer ifade ile vuku bulan bir olaya ilişkin, şahıs kamu davasında beraat edebilirken, aynı vakıaya ilişkin açılan hukuk davasında aleyhine tazminat hükmü verilebilecektir.
   Somut durumunuzda, hukuk davası açmak için kamu davasının sonuçlanmasını bekleyebileceğiniz gibi; kamu davasına paralel olarak hukuk yargılamasına da başlayabilirsiniz.
   Hak kaybı yaşamamak adına, süreci bir avukattan hukuki yardım almak suretiyle takip etmelisiniz. Aksi halde “Nasıl Dava Açılır?” başlıklı makaleden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close