DiğerKarma HukukÖzel Hukuk

Dava Nasıl Açılır

Hukuk Davası Açma Süreci

Hukuk davası açmak kavramı; hukuki bir sonuca ulaşmak, hüküm elde etmek amacıyla yargı organına başvurma sonucunda, sıklıkla bir kişi veya kurum aleyhinde mahkeme önünde hak talep etmeyi ifade etmektedir. Ceza davalarının aksine hukuk davaları, başvuru neticesinde açılmaktadır.
Davanın açılması, birkaç aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamaları, davanızı bir avukata vekalet vermek suretiyle takip edecekseniz, alacağınız profesyonel hukuki yardım sayesinde rahatlıkla atlatabilirsiniz. Bu makalenin amacı, açacağı hukuk davasını herhangi bir avukata vekalet vermeksizin sürdürecek bireylere rehberlik etmektir.

1 Görevli ve Yetkili Mahkeme Tespit Edilir

Görevli mahkemenin tespiti, davanın hangi mahkemede görüleceğinin tespitinin “görev” kurallarına göre belirlenmesini ifade etmektedir. Davayı görevli olmayan mahkemede açtığınız takdirde dava dilekçeniz reddolunacaktır.

 • Mahkemeler arasında görev ayrımını örneklendirmek gerekirse; Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi, İş Mahkemesi….

Yetkili mahkemenin tespiti ise, davanın hangi yer mahkemesinde görüleceğinin tespitnin, yetki kurallarına göre belirlenmesini ifade etmektedir. Davanın yetkili olmayan mahkemede açılması halinde, söz konusu dava türünde yetki kamu düzeninden kaynaklanıyorsa (kesin yetki kuralının mevcudiyeti hali), taraflar mahkemenin yetkili olduğuna dair anlaşsalar dahi, mahkeme re’sen yetkisizlik kararı verecek ve dava dilekçesinin reddine hükmedecektir. Yetkinin kamu düzeninden kaynaklanmadığı hallerde ise (kesin yetki kuralının mevcut olmaması hali), karşı tarafın verilen süre içerisinde yetki hususunda itirazı neticesinde, mahkeme yetkisizlik kararı verecek ve dava dilekçesinin reddine hükmedecektir.

 • Mahkemeler arasında yetki ayrımını örneklendirmek gerekirse; İstanbul Mahkemeleri, Ankara Mahkemeleri, İzmir Mahkemeleri…

2 Dava Dilekçesi Hazırlanır

Dava için hazırlanacak dilekçeler, kural olarak belli bir düzen içerisinde olmalıdır. Dilekçe; düz, çizgisiz, beyaz bir kağıt üzerine; bilgisayar aracılığıyla yahut mürekkepli kalem ile yazılmalıdır.
Dilekçenizde davayı açma sebebinizi özlü bir biçimde anlatmalısınız.

Örnek Dava Dilekçesi

Hukuk Davası Dilekçe Örneği

[1] Yetkili Mahkeme (İstanbul, İzmir…)
[2] Görevli Mahkeme (Asliye Hukuk, İş, Sulh Hukuk…)
[3] Davacı İsim ve Soyadı
[4] Davacı Adresi
[5] Davalı İsim ve Soyadı
[6] Davalı Adresi
[7] Açılacak Davanın Konusu (Hizmet Süresinin Tespiti, Yaş tashihi, Alacağın Tespiti…)
[8] Açılan davaya ilişkin sıralandırılmış şekilde açıklamalar
[9] Mevcut ise deliller (Delil niteliğinde belge, tanık…)
[10] Hukuki Dayanaklar (İlgili mevzuat…)
[11] Dava Sonucunda Beklenen Hüküm, Talep
[12] = [3] Davacı İsim ve Soyadı
[13] Davacı İmzası

Hazırlanan dilekçe temin edilecek dava dosyasına yerleştirilir.

3 Adliyede Yapılacak İşlemler

Adliyeye giderek tevzi bürosundan sıra almalısınız. Sıranın gelmesini  takiben, ilgili dosya memura teslim edilir ve memur tarafından dosyada yer alan bilgilere göre gider avansı ve harçları kapsayan ücret taahhuk edilir. Taahhuk edilen bu ücret, vezneye gidilerek ödenir ve dava dosyası memura teslim edilir.

Gerçekleştirdiğiniz bu işlemler neticesinde, memur söz konusu dosyayı sisteme işleyecek, işlenen dosyaya hakim şerhini yazıp tarih koyarak imzalayacaktır. Ardından dosya, mahkeme kalemine veya yazı işlerine havale edilecek ve dava esas defterine kaydolunacaktır. Davanın esas defterine kayıt edildiği an dava resmen açılmış olacaktır. Davanın açılması ile dava konusu ilgililere çağrı kağıdı gönderilir.

Belirtmem gerekir ki, dava açmak için bir avukattan hukuki yardım almak en doğrusudur. Hukuk ve usul hususlarında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünmüyorsanız, alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınız. Mali durumunuz avukattan hukuki yardım almaya müsait değil ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak, Adli Yardım kapsamında tarafınıza avukat atanmasını talep etme hakkınız olduğunu unutmayınız.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makeleler

12 Yorum

 1. samet bey merhaba,
  Benim de yargılandığım bir dava, tutuklu olan bir kişinin davayı yargıtaya taşıması nedeniyle tanık olarak mahkemeye katılmam istendi. Size sorum şu olacak : mahkeme süreci hep Ankara da geçti tanık olarak mahkemeye kars ta gitmem gerektiği bildirildi bana, muhtemelen ikametim Kars ta olduğu için. Mahkemeye tanık olarak Ankara da katılma şansim var mı yani Ankara ya aldırabilir miyim. mahkeme 12 mart ta bu arada.
  Teşekkürler.

 2. Iyi gunler ticaretle ugrasiyorum ve elimde dönmüş ödenmemiş seneter var ve bekliyordu bunlari hukuk yoluyla bildiri gondermek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim nereye muracat etmeliyim hangi savciliga hangi birime gitmeliyim. sizden ricam bana izlemem gereken yol hakkinda bilgi verirmisiniz.

 3. Merhaba, hayırlı işler dikerim;
  Sitemizde yıpranma ve eskime nedeniyle kullanılamayan yüzme havuzunun yıkılıp yeniden inşaa edilerek hizmete sokulması kat maliklerinin çoğunluğunun kararıdır..
  Ancak bu karar, elimizde herhangibir fizibilite çalışması ve işin mali boyutunu gösterecek bir teklif alınmadan alelacele alındı, sonrada 36 kat maliki olan sitede 6 kişinin katıldığı özel bir görüşmede (yasal prosedüre uygun o.üstü toplantı çağrısı ve ilanı olmaksızın) aylık 200 amerikan doları aidatlar toplanarak bir fon oluşturulması ve yeteri kadar para tndıktan sonra havuzun yeniden inşşasına karar verilmiş!
  Aidatını sonra ve geç ödeyenlerce, önce ve gününde ödeyenlere güya haksızlık olmaması için de, aidatların dolar bazında alınması öngörülmüş.
  Bence bu karar, Türk Parasının Kıymetini Koruma amaçlı 32 sayılı karara, 13.eylül.2018 tarihinde eklenen ve özellikle AVM.lerdeki döviz bazlı kira ödemelerinden kaynaklı sorunları ortadan kaldırmaya yönelik ekmadde ile getirilen, döviz bazlı iş ve hizmet ve borçlanma taahüdü yapılamayacağına dair karara aykırı ve aidatlarını ısrarla ödemeyecek olan kat maliklerine karşı kanun yolu ve icra marifetiyle bile hiçbir müeyyide uygulanamaması sonucunu doğurup( çünkü kanun ile yasaklanmış bir işlem yapılmak istenmiştir.) aidatlarını iyi niyetle ve yüzme havuzuna kavuşma ümidiyle ödemiş olanlara da haksızlık yaratıcı sürece yol açacaktır diye düşünüyorum!
  Ancak hukukçu olmadığım içinde, düşüncem ya yanlışsa diye de tereddütteyim.
  Sn. ve değerli Avukatlarım, bu konuda beni ve dolayısı ile der k.maliklerini de aydınlatacak bilgi ve doğru yolu göstermenizi istirham ederim.
  Bu süreçteki hatalar ile olması gereken doğru uygulamayı, bu kararda ısrarlı olurlar ise; buna ait kararın kat maliklerine tebligat aşamadından sonraki adımlara kadar haklarımı ve izleyebileceğim yolu bana açıklar ve mail adresime yazarsanız, sizlere ve değerli mesleğinize minnettar kalacağım.
  Derin saygılarımla.

 4. Merhaba ben lise 2 öğrencisiyim yaklaşık 1 aydan beri sınıfta bazı öğrencilerden şamar yiyorum yerimi değiştirdim yidene vuruyorlar mudurde sadece uyariyor.Ben bunlara dava acmak istiyorum ama avukat tutma ihtimalim yok kendim dilekce yazarsam olurmu olursa dilekceyi hangi mahkemeye yazayim ve ne talep edeyim birde harc parasi deniles sey ne kadar.Lutfen yardım edin.

  1. Küçüğüm,
   Ceza yargılamalarına ilişkin şikayetlerde, harç ve sair masraf söz konusu olmamaktadır. Mağduriyetin doğması halinde, kolluk kuvvetlerine ve savcılık makamına şikayette bulunabilirsin. Bunun dışında, naçizane tavsiyem, eğitim gördüğün okulun idari amiri niteliğinde olan müdürün ile kapsamlı bir şekilde konuşman olacaktır. Ceza yargılamaları geri dönülmez sonuçlar doğuran bir yargılama türüdür.

 5. selamun aleyküm internetten bir tane şahıstan telefon aldım ve parasını yatırmama rağmen parayı aldı ve telefonu göndermedi birde sosyal medyadan cevap vermiyor telefonlara bakmıyor ama paranın gönderildiğine dair dekontlar elimde mevcut nasıl bir işlem yaparım ve işlem yapsam davayı kazanabilirmiyim teşekkür ederim…

 6. İyi günler, konut edinme hususunda bir şirket tarafından dolandırıldım delillerimi de net bir şekilde savcılığa sundum halen ceza mahkemesinde dolandırıcılık suçundan yavaş bir şekilde soruşturma işlemleri sürmektedir, şirket çok sayıda üyeye sahip olduğu için kamu davasına dönüşmemesi için ta en başta şikayetimden vazgeçmem için tüm paramı bana tamamen iade etti paramı aldım fakat iki yıl önceki meblağ ile şimdiki meblağ aynı değeri taşımıyor Tefe Tüfe den değer kaybı farkını da bana iade ederlerse şikayetimden vazgeçeceğim konusunda ısrar ettim onlar da buna hiç rıza göstermiyorlar,bu durumda eş zamanlı olarak hukuk davası açıp bu değer kaybımı alabilmem mümkün müdür , saygılar

  1. Sn. Haluk Bey,
   Somut durumunuza ilişkin kapsamlı ve doğru yol göstermek adına, vakıanın kapsamlı olarak incelenmesi gerekmektedir. Buna karşın genel hukuk prensipleri gereği, zararınızın (değer kaybı) tazmin edilmesi mümkün görünmekte. Açacağınız hukuk davasında doğru adımlar atabilmek amacıyla bir avukattan hukuki yardım almanız yararınıza olacaktır.

 7. Merhabalar Avukat Bey. Kamuda kolluk kuvvetiyim. Görev yapmış olduğum esnada suç üstü yakalamış olduğumuz şahıs bana işlem yaptıgım sırada yumruk attı. Savcılığa haber verdik Jandarma’da ifadelerimiz alındı. Şahıs bir gece nezarette yattı daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haftanın belirli günlerinde karakola gelip imza atıyor. Bana dava açmama gerek olmadığı zaten şahısla ilgili mevcut davada bu fiilinin değerlendirileceği söylendi. Yine mahkeme bittikten sonra şahıs hakkında dava acmamin daha uygun olacağı belirtildi. Ancak aradan yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen ifadeye çağrılmadım. Herhangi bir mahkeme kağıdı da yok bununla ilgili. Sordurdum olay hâlâ savcılıkta. Ne yapmam gerekiyor şahsın yaptığını yanına bırakmak istemiyorum. Belimde silah varken adamdan yumruk yedim. O adamı orada vurabilirdim. Çoluğum çocuğum için adalete bıraktım. Ama geç gelen adalet adalet değildir malumunuz. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sn. Mustafa Bey,
   Meydana gelen eylem neticesinde, şahıs aleyhine şikayette bulunmuşsunuz, bu doğrultuda savcılık makamınca soruşturma işlemleri başlatılmıştır. Yaptığınız şikayet neticesinde cezai takibat sürecine girilmiş olup, bu süreç fail olduğu iddia edilen kimsenin kamu adına cezalandırılma talebine yöneliktir. Başlatılan bu kamu yargılamasına yönelik soruşturmanın yanında, maddi ve manevi zararlarınızı hukuk davası açmak suretiyle talep edebilirsiniz.
   Kamu yargılaması ve hukuk yargılaması gerek süreç gerek tabi olduğu ilke ve hukuk kuralları kapsamında bağlantısızdır. Bir diğer ifade ile vuku bulan bir olaya ilişkin, şahıs kamu davasında beraat edebilirken, aynı vakıaya ilişkin açılan hukuk davasında aleyhine tazminat hükmü verilebilecektir.
   Somut durumunuzda, hukuk davası açmak için kamu davasının sonuçlanmasını bekleyebileceğiniz gibi; kamu davasına paralel olarak hukuk yargılamasına da başlayabilirsiniz.
   Hak kaybı yaşamamak adına, süreci bir avukattan hukuki yardım almak suretiyle takip etmelisiniz. Aksi halde “Nasıl Dava Açılır?” başlıklı makaleden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Kapalı